- imprezowa przekąska -
- 100 g rozpuszczonego masła
- 2 wyciśnięte ząbki czosnku
- 200 g sera żółtego
- pęczek szczypiorku
- szczypta soli
- bochenek chleba, najlepiej takiego z gładką, niepopękaną skórą
3:2:1 proporcje składników na klasyczne kruche ciasto – jedna z pierwszych rzeczy, których uczy się każdy cukiernik;
Tym razem wykorzystamy ten przepis na kruszonkę, możemy go użyć także na kruche ciasteczka czy kruche spody do ciast. Ciasto o takich proporcjach można wzbogacić jajkami czy mlekiem.
Jest to przepis bardzo uniwersalny, pod kruszonką mogą się znaleźć najróżniejsze owoce, takie jak: jabłka, gruszki, maliny, jeżyny w zależności na co akurat jest sezon bądź czym dysponujemy w domu.
Czas przygotowania: 15 min + 25 min pieczenia
Porcje: 2
1 bardzo duże jabłko
30 g mąki pszennej
20 g zimnego masła
10 g cukru pudru
Zdrowa i szybka przekąska na drugie śniadanie. Kromka chleba pumpernikiel o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości błonnika, dobroczynne awokado, które podobno skutecznie walczy ze złym cholesterolem, dodatek chili, które przyspiesza nasz metabolizm i bogate w witaminę E – pestki słonecznika.
Pumpernikiel
1 awokado
½ cebulki szalotki
½ papryczki chilli
½ limonki bądź cytryny
sól i świeżo mielony pieprz
pestki słonecznika
Szybki przepis na wykorzystanie wczorajszego chleba.
~ 2 porcje
POMIDORY:
2 pomidory
1 łyżka oliwa extra vergine
1 łyżeczka octu balsamicznego bądź soku z cytryny
1 łyka świeżych ziół, najlepiej bazylii, ale może też być pietruszka czy szczypiorek
TOSTY:
2 jajka
3 łyżki mleka
sól i świeżo mielony pieprz
świeża bazylia (bądź pietruszka czy szczypiorek)
4 kromki chleba tostowego (może też być inny chleb czy bułka)
1 łyżka masło
POMIDORY:
TOSTY:
4 porcje
foremki do mufinków
wałek
4 kromki ulubionego chleba tostowego
2 plastry szynki
4 jajka
szczypiorek
pieprz i sól
Zakwas (w nomenklaturze piekarskiej zwany kwasem) i zaczątek są tym samym. Zaczątkiem nazywamy ilość zakwasu potrzebną nam do jego rozmnożenia. Ze 150g zaczątku w ciągu 3 dni moglibyśmy wyhodować nawet wiele ton zakwasu.
W związku z tym, że zakwas wykonujemy z tych samych surowców, z których powstaje ciasto na chleb (woda i mąka), nie zawsze bywa on deklarowany osobno w składzie surowcowym np. pakowanego chleba. Nie oznacza to, że taki chleb nie jest produkowany na naturalnym zakwasie.
Z podanych składników wyrobić luźne ciasto, którego temperatura powinna wynosić 25-32oC. Zakwas odstawić do fermentacji, latem w temperaturze pokojowej, a jeśli jest chłodniej, zwłaszcza zimą odstawić w cieplejsze miejsce. Czas fermentacji uzależniony jest od temperatury kwasu oraz jakości zaczątku. Ilość zaczątku jest tak dobrana, aby fermentacja trwała około ośmiu godzin (przez noc). Jeżeli chcemy przyspieszyć fermentację, możemy lekko zwiększyć ilość zaczątku oraz prowadzić dojrzewanie kwasu w wyższej temperaturze. Jeżeli chcemy fermentację wydłużyć, można zmniejszyć ilość zaczątku np. do 50g, a fermentację prowadzić w niższej temperaturze.
Po wykonaniu kwasu, aby zapobiec wysychaniu jego powierzchni warto przykryć miskę, w której się znajduje płócienną ściereczką. Piekarskim zwyczajem jest posypanie kwasu mąką, przyklepanie powierzchni i wygniecenie na niej znaku krzyża.
Najłatwiej uzyskać zaczątek pobierając go z dojrzałego zakwasu np. z sąsiedniej piekarni. Jeżeli nie mamy dojrzałego zakwasu, to możemy spróbować sami go wyhodować, z mąki żytniej lub mąki pszennej w następujący sposób:
Gdy dysponujemy już zaczątkiem, nie musimy go za każdym razem wyprowadzać od nowa. Należy jedynie pamiętać o każdorazowym pobieraniu go z dojrzałego zakwasu (zaczątek jest zakwasem) i przechowywaniu w lodówce.
Jeżeli wydaje nam się, że nasz zaczątek przechowywaliśmy zbyt długo w lodówce, to przed użyciem do produkcji zakwasu dobrze jest go odświeżyć. Robimy to w następujący sposób :
Słodkie bułki:
Bułeczki nadziewane:
Wykonanie chleba odbywa się w dwóch zasadniczych fazach. Pierwsza, to czynności związane z wykonaniem zakwasu oraz jego dojrzewaniem. Druga część pracy polega na wykonaniu właściwego ciasta na chleb, jego obróbce, rozrostowi i wypiekowi. Fazy te rozdziela czas fermentacji zakwasu, czyli podane poniżej 5-7 godzin.
Z podanych składników wyrobić luźne ciasto, którego temperatura powinna wynosić 25-32oC. Zakwas odstawić do fermentacji, latem w temperaturze pokojowej, a jeśli jest chłodniej, zwłaszcza zimą odstawić w cieplejsze miejsce. Czas fermentacji uzależniony jest od temperatury kwasu oraz jakości zaczątku. Ilość zaczątku jest tak dobrana, aby fermentacja trwała około 7 godzin (np. przez noc). Łącznie uzyskamy około 1550g zakwasu, z czego 150g przeznaczymy na zaczątek, a 1400g na ciasto – receptura poniżej.
Jeśli nie jesteś pewien czy Twój zakwas odpowiednio wyrósł, to zapoznaj się z zakładką o zakwasie.
Przed wykonaniem ciasta należy odebrać z dojrzałego kwasu zaczątek (150g, z pozostałego zakwasu robimy ciasto). Zaczątek możemy użyć do postawienia następnego zakwasu, a jeśli nie planujemy kolejnego wypieku, schować do lodówki.
Zakwas (dojrzały): 1400g
Sól: 20 - 24g
Mąka żytnia jasna: 250g
Placek drożdżowy: